Brak pluginu Flash
| start | Akademia Smyka | Smykoludki | Akademia Bobasa | Akademia Absolwenta | Fenom | ENGLISH 
[Rozmiar: 437 bajtów]
Nasza Akademia Przygoda z Akademią Zajęcia dodatkowe Rozkład dnia Uroczystości w Akademii Akcje charytatywne Pytania Rodziców Nasza kuchnia Kontakt i lokalizacja Nasi partnerzy Zapisy Opłaty RODO Strefa Rodzica Strefa Smyka Strefa Nauczyciela
[Rozmiar: 194060 bajtów]
[Rozmiar: 194060 bajtów] [Rozmiar: 47010 bajtów]

[Rozmiar: 180838 bajtów]  
[Rozmiar: 365 bajtów] Brak pluginu Flash

CIEMNA STRONA GWIAZDKI

[Rozmiar: 251925 bajtów]

Zbliżają się święta. Śnieg, choinka, długie zimowe wieczory. Na wystawach sklepów pojawiają się bombki, światełka i inne świąteczne ozdoby. Coraz mocniej czuć, że nadchodzi ten magiczny okres, kiedy członkowie rodziny spotykają się, składają sobie życzenia i dają prezenty. No właśnie... prezenty.


M i s i e k    - Rok temu, o tej samej porze był rozkoszną, małą kuleczką przewiązaną czerwoną kokardką i położoną pod choinką. Wydawało mu się, że jest w raju. Ciepły dom, bawiąca się z nim dwójka maluchów, podsuwane na każdym kroku smakołyki, uśmiechy i pieszczoty domowników. Miał wszystko.
Dziś czeka na swego pana w schronisku. Nikt nie pomyślał, że Misiek potrzebuje spacerów, opieki, zainteresowania, szkolenia. Był przecież taki malutki i rozkoszny. Miał być małym sympatycznym Misiem, a wyrosło z niego wielkie zwierzę.
Kupno zwierzątka nie może być kaprysem, decyzja o tym, że znajdzie się w domu musi być świadoma i podjęta przez wszystkich członków rodziny. Zwierzątko podarowane w prezencie jest bardzo ryzykowną decyzją. Niektórzy, zaskoczeni w ten sposób nowi właściciele od razu próbują pozbyć się zwierzaka.. Inni opiekują się swoim prezentem (bo nie chcą zrobić przykrości osobie, od której go dostały, ale nie jest to taka opieka na jaką zwierzę zasługuje.

Zwierzę nie jest rzeczą, nie zapominajmy o tym!

Kiedy dziecko chce mieć zwierzątko to jest to impuls, a nie racjonalna chęć ponoszenia przez wiele (kilka lub kilkanaście) lat poważnego i stałego obowiązku. Dziecko oglądając film o rybce Nemo chce mieć błazenka. Taka rybka jest śliczna, ale również kosztowna i pracochłonna przy opiece. Dziecko chce mieć dalmatyńczyka (chwała, że jednego a nie od razu 101 sztuk), ale nie zdaje sobie sprawy, że taka rasa wymaga spacerów, pielęgnacji, biegania itd. A rodzice ulegając pragnieniu dziecka, przyjmują na siebie ogromną odpowiedzialność, opieki nad żywym stworzeniem. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak cierpi zwierzątko, które nie ma odpowiednich warunków do życia. Cierpi fizyczne męki, kiedy jest mu za zimno lub, kiedy nie ma odpowiedniego jedzenia.

"Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę."

źródło: Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Taki "prezent" dla dzieci to odpowiedzialność dla nas - dorosłych. To my musimy umieć się opiekować i uczyć tego nasze dzieci. Dziecko jest za małe, aby się opiekować innym życiem ponieważ samo sobą nie potrafi się zaopiekować. Zastanówmy się nad tym nim kupimy do domu jakieś nowe życie, byśmy potem nie mieli na sumieniu cierpienia mniejszych braci.

Dziecko jest tylko dzieckiem. Nie zawsze wie, co obiecuje w momencie, gdy czegoś bardzo pragnie. Dlatego robienie mu żywych prezentów nie jest najlepszym pomysłem. O wiele lepsza wydaje się spokojna rozmowa z dzieckiem o przyszłym zwierzątku, wytłumaczenie mu, jakie będzie miało obowiązki, czytanie razem z nim literatury na temat wybranego gatunku i na końcu wspólna wyprawa po długo oczekiwanego przyjaciela. Bardzo zwiększy to szansę na to, że dziecko będzie się poczuwało do opieki nad swoim nowym podopiecznym. Oby w tym roku gwiazdka i święta miały tylko jedną, tą jasną stronę. Czego Państwu bardzo gorąco życzymy !

http://fundacjaprima.pl/
http://www.psy24.pl/
http://household_pets.suite101.com/
http://www.dspca.ie/index.php


[Rozmiar: 528 bajtów]
[Rozmiar: 109 bajtów] « powrót[Rozmiar: 168 bajtów]
     
Nasi partnerzy  [Rozmiar: 177878 bajtów] [Rozmiar: 177878 bajtów] [Rozmiar: 177878 bajtów] [Rozmiar: 177878 bajtów] [Rozmiar: 177878 bajtów] [Rozmiar: 177878 bajtów] [Rozmiar: 177878 bajtów]
[Rozmiar: 177878 bajtów] [Rozmiar: 177878 bajtów] [Rozmiar: 177878 bajtów] [Rozmiar: 177878 bajtów] [Rozmiar: 177878 bajtów]

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia, pliki itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 666 z późn. zm.). Bez zgody autora zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.